Kontrola zabytków archeologicznych przed rozpoczęciem procedury depozytowej – wytyczne:
1. Do Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej należy skierować pismo z wnioskiem o wyznaczenie terminu kontroli zabytków przed rozpoczęciem procedury depozytowej. W załączeniu powinny zostać umieszczone dane do protokołu: wykonawca prac archeologicznych, nazwa i numer stanowiska, numer AZP, tytuł inwestycji, nr decyzji konserwatorskiej, całkowita liczba zabytków (z podziałem na ceramikę, kości, itp.) oraz inwentarz zabytków w formie tabeli.
2. Po otrzymaniu zgody i ustaleniu terminu przekazania, następuje kontrola zabytków i dokumentacji. W wyznaczonym terminie należy dostarczyć:
2.1. Sprawozdanie z prac archeologicznych (wersja papierowa i elektroniczna).
2.2. Zabytki – powinny być umyte, opisane (każde naczynie ceramiczne lub w przypadku materiału masowego fragmenty naczyń należy trwale oznakować za pomocą pisaka permanentnego), zakonserwowane, popakowane w woreczki wraz z metrykami i przepakowane do kartonowych pudełek.
2.2.1. Pudełka kartonowe – powinny być oznaczone metrykami i posiadać opis ich zawartości zgodnie z inwentarzem.
3. Po podpisaniu protokołu kontroli zabytków następuje przygotowanie wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęcie procedury depozytowej.