Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej pozyskało w bieżącym roku dofinansowanie na modernizację wystawy stałej pt. „Archeologia ziemi średzkiej”. Całkowita wartość realizacji zadania wynosi 155 480,54 zł, z czego 123 779,89 zł stanowią środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzące z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wystawa będzie prowadzić widza przez dzieje historii człowieka za pośrednictwem archeologii regionu ziemi średzkiej. Ogólną koncepcją zmodernizowanej wystawy jest przybliżenie odbiorcom zagadnień związanych z archeologią jako nauką, która odtwarza społeczno-kulturową przeszłość człowieka za pomocą dwóch kategorii źródeł archeologicznych: zbytków ruchomych (artefakty) oraz zabytków nieruchomych (stanowiska archeologiczne). Narracja wystawy będzie prezentowana w układzie chronologicznym, gdzie cezurę początkową wyznaczają najstarsze zabytki archeologiczne znalezione na terenie ziemi średzkiej, reprezentujące paleolit schyłkowy, natomiast cezurę końcową wyznacza koniec okresu starożytności.

Wystawa zostanie wzbogacona o wcześniej nie prezentowane zabytki archeologiczne oraz nową aranżację. Ponadto w ramach realizacji zadania zostanie również opracowany katalog wystawy, który będzie bezpłatnie kolportowany w trakcie wernisażu wystawy oraz – do wyczerpania nakładu – w czasie późniejszym. Katalog będzie również dostępny online na stronie internetowej muzeum.

Obecnie w naszym muzeum trwają intensywne prace organizacyjne, natomiast zmodernizowaną wystawę będzie można obejrzeć od 29 listopada 2024 r.