“Dzieje dziadka i pra…dziadka. Co to za zagadka?”. Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu , Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej oraz osób prywatnych.

Od zarania dziejów człowiek wymyślał sposoby aby ułatwić sobie codzienny życie. Powstało wiele przedmiotów i narzędzi które kiedyś służył naszym przodkom. Cęść z nich wykorzystywano powszechnie, a inne znane były jedynie wąskiej grupie osób zajmujących się dawnym rzemiosłem. Wiele z tych urządzeń dziś przybrało nowe, bardziej praktyczne formy, inne zostały całkiem zapomniane.

Na naszej wystawie pragniemy przybliżyć Wam mało znane przedmioty codziennego użytku naszych „dziadków i pra…dziadków”, a także przypomnieć te, których w dzieciństwie sami używaliśmy i które zostały zastąpione nowocześniejszymi. Znajdziecie tu zabytki zarówno pradziejowe, jak i dwudziestowieczne. Wasze zadanie polega na próbie odgadnięcia, jak nazywają się lub do czego służyły pokazane na wystawie przedmioty. Natomiast w drugiej części wystawy będziecie mieli okazję przeistoczyć się w dobrego rękodzielnika.

Niniejsza książeczka stanowi odpowiedzi na zadane przez nas na wystawie pytania. Znajdziecie tu opisy wszystkich pokazanych na ekspozycji przedmiotów, w razie gdyby nie udało Wam się rozpoznać jakiejś rzeczy. Mamy nadzieję, że przyjemnie spędzicie czas, próbując rozwikłać nasze zagadki.