Dofinansowanie ze środków PFRON z zakresu likwidacji barier architektonicznych na podstawie art. 35 a, ust. 1, pkt 7, lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz § 6 pkt 1) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Corocznie Rada powiatu w formie uchwały określa zadania, na które przeznacza środki otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a także ich wysokość dla każdego zadania w danym roku.
- Kopia orzeczenia o którym mowa w art. 1, art. 5 pkt 1a lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a przypadku osoby, o której mowa w art.62 ust.3 ustawy, kopia orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998r. (oryginał do wglądu).
- Kopie orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą (jeśli dotyczy).
- Aktualne zaświadczenie lekarskie lekarza specjalisty, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności i szczegółową informację, że wykonanie wnioskowanych prac lub zakup wnioskowanych materiałów, urządzeń umożliwi lub ułatwi Wnioskodawcy wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
- Udokumentowany tytuł prawny do lokalu mieszkalnego potwierdzający zamieszkanie wnioskodawcy pod wskazanym do likwidacji barier adresem (własność, umowa najmu).
- W przypadku gdy nie wnioskodawca nie jest właścicielem mieszkania /nieruchomości – pisemną zgodę właściciela/właścicieli nieruchomości na likwidację barier architektonicznych.
- Zaświadczenia o dochodach Wnioskodawcy i osób zamieszkałych wspólnie z Wnioskodawcą, ewentualnie decyzje w sprawie przyznanych i pobieranych świadczeń, np. ZUS, KRUS, GOPS.
- Zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy.
- Projekt i kosztorys, pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach), zawierające pełen wykaz prac oraz przedmiotów niezbędnych do likwidacji barier architektonicznych (np. oferta cenowa na materiały budowlane, kosztorys wykonawcy, itd.).
- Inne wymagane dokumenty w zależności od indywidualnej sytuacji.