Zdjęcie trzynastu członków Młodzieżowej Rady Powiatu ŚredzkiegoTrzynastu młodych, ambitnych ludzi weszło w skład Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego kadencji 2023 – 2026. 31 maja Rada Powiatu w Środzie Śląskiej zatwierdziła członków Rady, a 2 czerwca odbyło się ich zaprzysiężenie.

Młodzieżowa Rada Powiatu Średzkiego ma wieloletnią historię. Zarząd Powiatu powołał ją w 2006 roku z inicjatywy nauczycielki historii Bianki Pietrzak. Teraz, po nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu nadała jej nowy statut, a Zarząd Powiatu ogłosił w kwietniu oficjalne wybory. Na działanie w radzie zdecydowało się trzynaście osób. Kandydaci musieli przedstawić m.in listy poparcia podpisane przez rówieśników oraz referencje. Formalności te wypełnili bardzo skrupulatnie.

I sesja Młodzieżowej Rady kadencji 2023-2026 odbyła się 2 czerwca. Młodzi radni odebrali z rąk włodarzy powiatu zaświadczenia o wyborze, a następnie złożyli ślubowanie. Jako już pełnoprawni radni przystąpili do pierwszych głosowań. Najważniejsze funkcje w radzie powierzono: przewodniczący – Filip Galus, zastępca – Eliza Honc, sekretarz – Julia Jabłońska.

Historię powiatowej rady przybliżył wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy. W przygotowanej prezentacji przypomniał realizowane przez nią inicjatywy, m.in. “Adopcja na odległość”, zbiórki krwi, Przeglądy Młodych Talentów czy jubileuszowe sesje i wręczany podczas nich tytuł “Przyjaciel Młodzieżowej Rady”. – Zawsze z dużym sentymentem traktowałem młodzieżową radę, bo rozpoczynała działalność kiedy ja zostałem starostą. Obserwując, a także wspierając jej działania, nie mam wątpliwości, że to bardzo cenna inicjatywa, która “przyciąga” młodych, kreatywnych ludzi. Czytając wasze referencje i patrząc na was dzisiaj jestem przekonany, że będzie to bardzo ciekawa kadencja – zakończył Burdzy.

W kolejnym punkcie sesji “sprawy różne” oddano głos zaproszonym gościom. Gotowość do współpracy zadeklarowały: Małgorzata Przesławska, dyrektorka PZS nr 1 i oraz Anna Klimczuk – Malczewska, dyrektorka Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Kilku dobrych rad nowej radzie udzielił również Jakub Fedoszczak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej. – Aby sprawnie działać trzeba odstawić prywatne rzecz na bok. Musicie też dobrze poznać swój statut, bo to kluczowy dokument, który określa wasze cele i zadania. Jestem gotowy do pomocy i współpracy. Na pewno razem zrobimy coś wielkiego dla młodzieży, nie tylko ze Środy Śląskiej, ale całego powiatu – podkreślał młody samorządowiec.

W najbliższych dniach Młodzieżowa Rada będzie zajmować się planem pracy na najbliższe miesiące. Będzie też obecna 16 czerwca na TeenFeście, aby swoje pomysł skonsultować z innymi młodymi ludźmi.
Zainteresowanych działalnością Rady zapraszamy do śledzenia ich profili na Facebooku i Instagramie.

Młodzieżowa Rada Powiatu Średzkiego 2023-2026:

1. Krystian Bronowicki – Szczepanów, PZS nr 2 Środa Śląska
  2. Filip Galus – Środa Śląska, PZS nr 2 Środa Śląska
  3. Maja Głowacka – Malczyce , II LO Legnica
  4. Eliza Honc – Cesarzowice, PZS nr 2 Środa Śląska
  5. Julia Jabłońska – Szczepanów, PZS 1 Środa Śląska
  6. Maya Jach – Przedmoście, PZS nr 2 Środa Śląska
  7. Marta Jedlicka – Środa Śląska, PZS nr 1 Środa Śląska
  8. Jakub Kuraś – Środa Śląska, PZS nr 2 Środa Śląska
  9. Oskar Nasulicz – Gałów, SP Lutynia
  10. Mykyty Prokhorow – Ciechów, PZS nr 2 Środa Śląska
  11. Szymon Szachniewicz – Kryniczno, PZS nr 2 Środa Śląska
  12. Julia Szklarek – Ciechów, PZS nr 2 Środa Śląska
  13. Michał Więcek – Radakowice, XVII LO Wrocław (absolwent)

Cele działalności Rady:

1. rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży,
  2. kształtowanie i utrwalanie postaw obywatelskich,
  3. zapewnienie młodzieży aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym,
  4. reprezentowanie interesów młodzieży wobec organów jednostek samorządu terytorialnego, organizacji i innych podmiotów,
  5. działania na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych,
  6. wspieranie aktywności młodzieży z terenu Powiatu.

(Powiat Średzki – RFP)

Zdjęcie trzynastu członków Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego