Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Uczniowie PZS nr 1 z wizytą w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii

Uczniowie PZS nr 1 z wizytą w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii

Pod koniec listopada uczniowie klasy maturalnej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej wzięli udział w zajęciach z zakresu nauk fizycznych i chemicznych, które odbyły się w ośrodku rozwoju technologii. Były one możliwe dzięki porozumieniu zawartemu w maju pomiędzy Powiatem a Fundacją PORT.
Maturzyści spędzili łącznie w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii dwa dni - piątek 18 listopada oraz piątek 25 listopada. W trakcie zajęć omówili tematy spektroskopii i analizy widmowej. - W laboratorium zaczęli od działań matematycznych, dzięki którym mogli stworzyć odpowiednie mieszaniny, obecne w dalszych doświadczeniach. Różne stężenia roztworu zostały poddane na działanie światła UV, przez co dostrzeżono charakterystyczny fluorescencyjny, niebieski kolor. Praca i nabyta wiedza uczniów została sprawdzona, podczas wyznaczania krzywych wzorcowych na bazie pomiarów - opisują pierwszy dzień w ośrodku opiekunowie uczniów, Barbara Honc i Dariusz Muchorowski.
 
Tematem drugich zajęć było ilościowe oznaczanie kurkuminy. Podczas ćwiczeń wykonano pomiary absorpcji przygotowanych roztworów w różnych środowiskach pH oraz wyznaczono krzywe wzorcowe na bazie pomiarów spektroskopowych. - Uczniowie zaobserwowali, w jak wielu dziedzinach zastosowana została spektroskopia, takich jak zabezpieczanie dokumentów wartościowych. Dzięki Starostwu Powiatowemu uzyskano możliwość pracy w profesjonalnym laboratorium, podczas której maturzyści poszerzyli swoją wiedzę - dodają nauczyciele.
 
Fundacja Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, której siedziba mieści się na Kampusie Pracze przy ulicy Stabłowickiej 147 we Wrocławiu, to organizacja pozarządowa założona w 2019 roku. Głównym celem Fundacji PORT jest działalność naukowa, edukacyjna oraz popularyzacja wybranych obszarów nauki. Fundacja realizuje przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii, inżynierii materiałowej i biobankowania. Prowadzi również działania popularyzujące wiedzę z zakresu nauk medycznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych z uwzględnieniem wiedzy i troski o klimat oraz środowisko naturalne. Jej aktywności są kierowane do różnych grup wiekowych społeczeństwa.
 
RFP - Powiat Średzki
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin