Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Muzeum zaprasza na wakacyjne zwiedzanie

Muzeum zaprasza na wakacyjne zwiedzanie

Wakacje i urlopy to doskonała pora na zwiedzanie muzeów, wystaw i zabytków.  Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej zaprasza do swojej placówki.
Główną atrakcją muzeum, a jednocześnie wizytówką powiatu i całego regionu, jest Skarb Średzki. Odkryty podczas prac budowlanych w roku 1985 i 1988 roku, składa się ze złotej korony królewskiej, złotej biżuterii oraz kilku tysięcy monet. Skarb należy do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a w Środzie Śląskiej jest eksponowany przez kilka miesięcy. Aktualnie znajduje się średzkiej placówce, dlatego warto tę okazję wykorzystać.  
 
Poza skarbem w muzeum prezentowane są inne wystawy stałe: 
•    Archeologia ziemi średzkiej - wystawa obrazująca pradzieje ziemi średzkiej,
•    Wieża więzienna – wystawa prezentuje oryginalne wnętrza dwóch XIV-wiecznych gotyckich cel więziennych ze średniowiecznymi inskrypcjami na ścianach i figurką tzw. „diabła średzkiego”,
•    Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna - ekspozycja w formie rekonstrukcji dawnych warsztatów rzemieślniczych, składa się z narzędzi używanych dawniej przez stelmachów, kołodziejów, bednarzy, stolarzy i cieśli,
•    Średzkie insygnia cechowe - wystawa poświęcona bogatej historii średzkich cechów, eksponaty pochodzą z dawnego Heimatmuseum,
•    Mały skarb średzki - ekspozycja prezentująca pamiątki rodzinne należące do kupca Otto Paula Pavla pochodzące z II poł. XIX w. i początków XX w.
 
Muzeum organizuje również wystawy czasowe. W salach wystawowych na odwiedzających  czekają „Talenty z sąsiedztwa. Część II. Rękodzieło”, „Figle na stole. Obrazy Dominiki Mrożek-Korpackiej” oraz prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej OSTOJA „Złe emocje?... Nici z tego!”. Z kolei aby zapoznać się z sylwetką i osiągnięciami Wandy Rutkiewicz wystarczy odwiedzić muzealny dziedziniec. 
 
Wakacje to idealna pora na zwiedzanie. Widać zwiększony ruch oraz zainteresowanie i bardzo nas to cieszy. Tradycyjnie odwiedzają nas turyści z Wrocławia, Legnicy, Kątów Wrocławskich, lecz również Krakowa, Łodzi, Warszawy. Częstymi gośćmi są Czesi, Niemcy, ale mieliśmy również Australijczyków i Brazylijczyków. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta i okolic do odwiedzin i obejrzenia wystaw, w tym Skarbu Średzkiego zanim znów nas opuści. Nawet jeśli będzie to kolejna wizyta to na pewno nikt nie będzie się nudził. Zapraszam także grupy do umawiania się na lekcje muzealne – mówi dyrektor muzeum Ilona Wodejko. 
 
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
wtorek – piątek godz. 9.30 – 15.30
sobota, niedziela godz. 12.00 – 15.00
(kasa biletowa zamykana jest pół godziny przed zamknięciem muzeum). 
 
Więcej informacji o placówce można znaleźć na: https://mr.powiat-sredzki.pl/ lub https://www.facebook.com/muzeumsrodaslaska. Kontakt telefoniczny pod nr 71 396 09 11, e-mail: muzeum.sroda(małpa)wp.pl.
(Powiat Średzki - RFP)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin