Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Dar od mieszkańców już na wyposażeniu pogotowia

Dar od mieszkańców już na wyposażeniu pogotowia

Dzisiaj oficjalnie przekazano średzkiemu pogotowiu ratunkowemu urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3. Sprzęt zakupiono dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez grupę "pomoc dla służb ratowniczych z powiatu średzkiego".
Wśród darczyńców był również nasz Powiat, który przekazał 30 tys. ze środków rezerwy przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe. Blisko 3 tys. uzbierali radni powiatu. Powiat pozyskał też kolejnego darczyńcę, firmę SPIE Elbud. Cena rynkowa urządzenia to ponad 60 tys. zł. Dzięki negocjacjom z producentem zapłacono za niego 53,5 tys. zł. –  LUCAS jest obecnie urządzeniem nr 1 w Polsce i na Świecie. Bardzo się cieszymy, że będzie nieść pomoc mieszkańcom naszego powiatu – podsumowuje starostwa powiatu Krzysztof Szałankiewicz.  
 
Jestem bardzo dumna z mieszkańców powiatu i efektów zbiórki. Okazaliśmy się solidarni i pełni empatii wobec pracy ratowników, którzy stanęli w pierwszej linii w walce z koronawirusem. Cieszę się, że Forum Sołtysów Powiatu Średzkiego mogło wesprzeć te działania – mówi Agnieszka Kogutek, prezes stowarzyszenia.    
 
Warto dodać, że przez ostatnie tygodnie średzcy ratownicy otrzymali też bardzo dużo innej pomocy rzeczowej. Od lokalnych samorządów oraz firm otrzymali m.in. pralkę, suszarkę, urządzenie do dezynfekcji, środki dezynfekujące, kombinezony ochronne oraz przyłbice w ilościach pozwalających na bezpieczną pracę.
 
System kompresji klatki piersiowej LUCAS 3 służy zapewnieniu lepszych efektów reanimacji w przypadku zatrzymania krążenia oraz ułatwieniu pracy służb ratowniczych. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm, a możliwość szybkiego jego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. Kupione i podarowane dzisiaj urządzenie posiada w zestawie plecak z poliwęglanu, podkładkę pod plecy oraz pas stabilizujący. Ma też możliwość bezprzewodowej transmisji danych z RKO.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin