Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Kondolencje

Kondolencje

Wyrazy głębokiego ubolewania i współczucia Rodzinie oraz Bliskim z powodu śmierci
WACŁAWA JASKUŁY
wieloletniego samorządowca, wspaniałego nauczyciela i dobrego człowieka
składają: Starosta Powiatu Krzysztof Szałankiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Artur Bogucki wraz z radnymi rady powiatu i pracownikami starostwa powiatowego
Wacław Jaskuła całe swoje życie związał z Gminą Kostomłoty. Urodził się i pracował w Kostomłotach, mieszkał w Wichrowie. W 1979 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Kostomłotach i był nim przez 27 lat. Co niezwykle istotne nauczanie dzieci skutecznie łączył z kompetencjami i działaniami menadżerskimi. Był m.in. zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej w Kostomłotach, dyrektorem Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół.
 
Wacław Jaskuła posiadał ogromne doświadczenie samorządowe: 
- w kadencji 1990-1994  - przewodniczący Rady Gminy Kostomłoty
- w kadencji 1994-1998 - radny Gminy Kostomłoty
- w kadencji 1998-2002 - przewodniczący Rady Powiatu w Środzie Śląskiej
- w kadencji 2002-2006 - radny Rady Powiatu w Środzie Śląskiej
- w kadencji 2006-2010 i 2010-2014 - wójt Gminy Kostomłoty.
Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie w reaktywację i organizację Powiatu Średzkiego w 1998 roku. Pierwsza uchwała Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 9 listopada 1998 roku dotyczyła wyboru przewodniczącego rady. Funkcję tę 13 głosami za powierzono Wacławowi Jaskule. Zakres obowiązków nowego przewodniczącego był bardzo szeroki. Na zorganizowanie czekał nowy urząd. Konieczne było wybranie jego władz, określenie statutu, regulaminu starostwa i powołanie jednostek organizacyjnych. Obowiązki te nowy przewodniczący wykonywał odpowiedzialne i z najwyższą starannością. 23 listopada 1998 r. wraz ze starostą powiatu Ferdynandem Grabowieckim odebrał w Warszawie z rąk ówczesnego premiera akt powołania Starostwa Powiatowego.
 
Jako wójt Gminy Kostomłoty okazał się dobrym i odpowiedzialnym gospodarzem, dążącym całą swoją pracą do zrównoważonego rozwoju gminy.  Za jego kadencji  i dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym wybudowano między innymi: nowoczesną oczyszczalnię ścieków, skanalizowano wiele miejscowości,  wybudowano świetlice wiejskie, zmodernizowano wiele boisk sportowych.
 
Wacław Jaskuła był człowiekiem pełnym pasji. Jedną z nich - iluzją, bardzo chętnie i bezpłatnie dzieli się z małoletnimi mieszkańcami powiatu, ale najważniejszą był sport - biegi na orientację oraz jazda rowerem na orientację. W bezpośrednich kontaktach dał się poznać jako człowiek życzliwy, uczciwy i sprawiedliwy, a przede wszystkim jako człowiek wielkiego serca i wielki lokalny patriota.
 
W 2018 roku, za całą dotychczasową działalność, został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego".

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin