Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Wydział rozwoju podsumował 2022 rok

Wydział rozwoju podsumował 2022 rok

Raport o pozyskanych środkach zewnętrznych był jednym z tematów grudniowej sesji Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Zgodnie z przygotowanym zestawieniem w minionym roku Powiat realizował 26 projektów o wartości 64 mln zł.
Informację przygotował i przedstawił zebranym Marcin Brzeziński, kierownik wydziału Rozwoju, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Powiatu. Podstawowe dane za 2022 rok przedstawiają się następująco:
  • realizowane projekty: 26
  • wartość: 64,6 mln zł
  • wartość dofinansowania: 43,2 zł
  • dotacje Gmin: 9,3 mln zł.
Najwięcej inwestycji zrealizowano w zakresie dróg. Największy projekt - obejmujący przebudowę dróg w gminach: Udanin, Miękinia, Kostomłoty, Środa Śląska - to koszt 27 mln zł, z czego 15 mln zł wyniosła dotacja z Polskiego Ładu, 5,2 mln zł to dofinansowanie Gmin, a wkład Powiatu - 6,8 mln zł. Zadanie będzie realizowane w latach 2022-2023. Z kolei 13,3 mln zł będzie kosztował projekt przebudowy powiatowych dróg Pichorowice - Pielaszkowice, Brzezinka - Brzezina oraz ul. Sienkiewicza w Malczycach. Rząd wsparł go kwotą 12 mln zł, a jego realizacja rozpocznie się w tym roku. 
 
Ponad 10 mln zł wyniosła wartość projektów Powiatu w zakresie termomodernizacji i poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe rozwiązania pojawiły się w ośrodku szkolno-wychowawczym, PZS nr 1 i byłym budynku szpitala. Projekty edukacyjne to aż 14 różnych zadań o łącznej wartości 5 mln zł. 1,1 mln zł kosztowała w minionym roku powiatowa komunikacja publiczna. Tyle samo - 1,1 mln zł wydatkowano na projekty społeczne. W ramach tzw. programu chodnikowego powstał ponad kilometr chodników. Ich koszt to 828 tys zł, wkład gmin - 526 tys. zł. 
 
Rok 2022 był trudnym rokiem dla wszystkich samorządów. Mimo to udało nam się rozstrzygnąć największy przetarg w historii Powiatu i zrealizować zadanie polegające na przebudowie pięciu odcinków dróg powiatowych o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Prywatnie najbardziej cieszy mnie realizacja projektów polegających na termomodernizacji i poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, a także na wymianie pieców stałopalnych na pompy ciepła. To połączenie ekologii z ekonomią – mówi Marcin Brzeziński, autor opracowania. – Dobra współpraca z Zarządem oraz Radą Powiatu, praca zespołowa, wsparcie, zaangażowanie i inicjatywa osób realizujących projekty to elementy bez których nie udałoby nam się osiągnąć tak dobrego wyniku – dodaje.
 
W przygotowanym zestawieniu znalazły się również tematyczne wykresy. Powiat Średzki uplasował się na piątym miejscu w województwie odnośnie wydatków majątkowych i trzecim w zestawieniu z naszymi gminami. Na uwagę zasługuje także suma dochodów majątkowych, które wpłynęły na konto Powiatu w latach 2018-2021. Kwota 48,5 mln zł zapewniła nam drugie miejsce wśród lokalnych samorządów. Pełny raport w załączeniu. 
 
Na grudniowej sesji radni przyjęli też sześć uchwał. O uchwale budżetowej i Wieloletniej Prognozie Finansowej pisaliśmy tutaj. Ponadto radni dokonali zmian w uchwale budżetowej na 2022 rok, ustalili wykaz niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają wraz z upływem roku budżetowego, przyjęli plan pracy Rady Powiatu na 2023 rok i przekazali skargę do właściwego organu. 
(Powiat Średzki - RFP)
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin