Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Zakończono pierwszy etap termomodernizacji powiatowych szkół

Zakończono pierwszy etap termomodernizacji powiatowych szkół

O panele fotowoltaiczne wzbogaciły się dwie powiatowe szkoły: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Powiatowy Zespół Szkół nr 1. To pierwszy etap inwestycji realizowanej w ramach projektu „Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych Powiatu Średzkiego oraz Gminy Kostomłoty”.
Projektem objęto pięć obiektów użyteczności publicznej, z czego dwa to placówki zarządzane przez Powiat: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na Kajakach oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej. Całkowite koszty inwestycji wyniosą blisko 8 mln złotych, a otrzymana dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 6,3 mln. Z tej kwoty do Powiatu trafiło dofinansowanie w wysokości 2,7 mln zł. Wkład własny samorządu wyniesie 500 tys. zł.
 
W ramach zakończonego niedawno, pierwszego etapu zadania, w budynkach objętych projektem pojawiły się panele fotowoltaiczne. Moc instalacji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym to aż 50 kWP, a w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 - 22,75 kWP. Średnia moc instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach jednorodzinnych to niewiele ponad 8 kWp. Panele zamontowane na powiatowych placówkach byłyby więc w stanie zasilić ponad osiem gospodarstw domowych. 
 
W drugim etapie projektu termomodernizacji budynki szkół zostaną docieplone, stare piece zastąpią nowoczesne pompy ciepła, a oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne. W specjalnym ośrodku, z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami, powstanie również winda. Przetarg na te zadania został już ogłoszony. - Infrastruktura edukacyjna to dla zarządu powiatu priorytet, dlatego szczególnie cieszy mnie ten projekt i jego realizacja. Pierwszy etap zakończył się zgodnie z planem i już w wakacje rozpocznie się dalsza część termomodernizacji. Liczę, że ona także przebiegnie bezproblemowo, a warunki kształcenia naszej młodzieży będą się sukcesywnie poprawić - komentuje projekt wicestarosta Sebastian Burdzy.
 
 (Powiat Średzki - RFP)
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin