Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Święto Niepodległości w Środzie Śląskiej

Święto Niepodległości w Środzie Śląskiej

11 listopada w całej Polsce świętowano 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbyły się też w Środzie Śląskiej, a ich organizatorem był Powiat.  
Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. świętego Andrzeja Apostoła. Mszę w Intencji Ojczyzny odprawił proboszcz parafii Marcin Kozyra. Po mszy udano się na średzki rynek. Tam wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a pod pomnikiem Żołnierzom Polskim złożono kwiaty. Głos zabrał starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz, który przybliżył trudną drogę do wymarzonej niepodległości. – Dzisiaj mijają 103 lata od tamtego radosnego i wyczekiwanego dnia. Dzięki niezłomności pięciu pokoleń rodaków możemy dzisiaj spotykać się tutaj, na średzkim rynku, w wolnej i suwerennej Polsce, mówić po polsku i świętować ważne wydarzanie w naszej historii. Niepodległość, którą odzyskaliśmy dawała i daje nam siłę, aby stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Cześć i chwała twórcom odrodzonego państwa polskiego! – podkreślał starosta Szałankiewicz.
 
W programie obchodów znalazły się również dwa dodatkowe przedstawienia „Na strunach szyn” w wykonaniu Teatru Muzycznego działającego w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Musical zebrał mnóstwo pozytywnych opinii i wejściówki na każde przedstawienie rozchodziły się błyskawicznie. Podobnie było wczoraj. Artyści otrzymali gromkie brawa, a za rok prób i ich wspaniały efekt podziękował im m.in. wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy. – Dzisiaj, 11 listopada żegnamy się z musicalem ,,Na strunach szyn”. Myślę, że dla naszej zdolnej młodzieży była to niezwykła przygoda. Dla mnie był to zaszczyt mieć w tym wydarzeniu swój mały udział. Za kilka miesięcy widzimy się ponownie z nowym repertuarem i naszymi artystami.   
 
Święto Niepodległości uczczono też aktywnie. Rano sprzed Centrum Kultury Alternatywnej w patriotyczną przejażdżkę wyruszyli miłośnicy rowerów.  
 
Władze Powiatu Średzkiego serdecznie dziękują mieszkańcom za udział w obchodach i wspólne świętowanie. Szkołom, organizacjom i Straży Miejskiej dziękują za uświetnienie obchodów pocztami sztandarowymi oraz wartą honorową.
(RFP)
(RFP)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin