Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Sobotnie atrakcje w Muzeum Regionalnym

Sobotnie atrakcje w Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej w ramach Święta Wina przygotowało na najbliższą sobotę wiele atrakcji.

Na terenie placówki będzie można obejrzeć trzy wystawy. “Środa Śląska Miasto Wina” jest najbardziej tematycznie związana z sobotnim wydarzeniem i będzie nawiązywać do tradycji winiarskich w naszym regionie. Wystawa przedstawi historię winiarstwa, a odwiedzający będą mogli obejrzeć inscenizowane na dawne lata zdjęcia winnic i ich pracowników. Pojawi się również parę zabytków ze zbiorów muzeum związanych z winiarstwem. Ekspozycja będzie dostępna w sali na II piętrze.

 

Druga wystawa pn. “101 lat muzealnictwa” stanie na dziedzińcu i będzie przedstawiać historię średzkiego muzeum. Na planszach będzie można poczytać o jego dziejach - od pierwszego niemieckiego Heimatmuseum aż do dziś. Goście dowiedzą się, co wcześniej znajdowało się w budynku placówki, kto tworzył na jej terenie oraz co działo się z muzeum w trakcie wojny. - Obie wystawy są pomysłami naszego ś.p. dyrektora Grzegorza Borowskiego, które staraliśmy się jak najlepiej zrealizować - mówi pracowniczka Anna Celuch.

 

Trzecia, nietypowa wystawa pn. “Kolor niesiony” również odbędzie się na dziedzińcu i stworzyć będzie mógł ją każdy odwiedzający placówkę w tym dniu. W te wakacje pracownicy, a właściwie goście muzeum, już rozpoczęli jej tworzenie. Na czystych płótnach każdy chętny mógł narysować element związany z narzuconym tematem, jak np. nocny spacer, wysokie ciśnienie czy nostalgia. W sobotę te częściowo pomalowane płótna zostaną wystawione na dziedziniec i każdy uczestnik Święta Wina będzie mógł dokończyć obraz. - Zamysł był taki, aby tę wystawę tworzyli ludzie odwiedzający nas - tłumaczy Anna Celuch.

 

W trakcie wizyty w muzeum warto odwiedzić stoisko placówki stworzone we współpracy z Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Będzie można zakupić tam wyjątkowe gadżety inspirowane najnowszym muralem stworzonym przez Małgorzatę Bogucką na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1. Będą to m.in. kubki, torby i magnesy.

 

Oprócz wystaw i stoiska muzeum organizuje w sobotę aż trzy konkursy. Pierwsze dwa będa toczyły się w trakcie imprezy. Jury wybierze i nagrodzi najładniejszy strój historyczny w czterech kategoriach: dzieci, kobiety, mężczyźni i rodziny. Drugi konkurs dotyczy tylko pań i zostanie rozstrzygnięty w trakcie tradycyjnego deptania winogron. Muzeum nagrodzi panią, która z owóców wycisnie najwięcej soku oraz panią, która zrobi to w najbardziej elegancki sposób. Szczegóły tych konkursów znajdują się na plakatach poniżej.

 

Trzeci konkurs będzie trwał na facebook’owym profilu placówki i zostanie rozstrzygnięty w poniedziałek. W trakcie Święta Wina należy zrobić sobie zdjęcie i wrzucić je pod postem informującym o konkursie. Dwie osoby wygrają gadżety muzeum oraz Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj - https://www.facebook.com/muzeumsrodaslaska/photos/a.517574191685958/4119358621507479.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy z naszym Muzeum Regionalnym!

 
(Powiat Średzki - RFP)
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin