Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Szkoły przygotowują się do 1 września

Szkoły przygotowują się do 1 września

1 września uczniowie wracają do szkół. W związku z tym wczoraj w starostowie odbyło się spotkanie władz powiatu, dyrekcji powiatowych szkół i przedstawicieli sanepidu.
Tematem spotkania było omówienie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które będą obowiązywać w szkołach od 1 września. Na podstawie tych wytycznych każda ze szkół powinna opracować swój regulamin. – My już współpracujemy ze szkołami i dalej będziemy im pomagać. Przed nami bardzo trudny miesiąc - powrót z wakacji i początek szkoły. Niemniej kiedy ruszyły przedszkola, też miano obawy, lecz obeszło się bez niespodzianek. To optymistyczna wiadomość. Ponadto z wiadomości przekazywanych mi przez pracowników wynika, że szkoły są lepiej przygotowane niż przedszkola – informowała Anna Wojtasińska - Żygadło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej.
 
Powiat Średzki znajduje się w tzw. zielonej strefie, co oznacza prowadzenie nauki w trybie stacjonarnym, czyli jak przed pandemią. Pozostałe dwa warianty to: kształcenie zdalne oraz wariant mieszany czyli kształcenie zdalno-stacjonarne. Obowiązują one w powiatach, gdzie służby notują największe wzrosty zakażeń.
 
Dyrektorki powiatowych szkół poinformowały o już podjętych działaniach i decyzjach odnośnie początku roku szkolnego. Podzieliły się też swoimi wątpliwościami, które dotyczyły: dojazdu do szkół, funkcjonowania sklepików szkolnych, mierzenia temperatury wszystkim uczniom,  konieczności przemieszczania się uczniów pomiędzy klasami (pracownie specjalistyczne wymagają tego), lekcji wychowania fizycznego. Martwiły się też o maseczki ochronne i środki do dezynfekcji . – W tym temacie chciałbym panie uspokoić, Niedługo ma trafić do nas 0,5 tony środków dezynfekujących oraz zapas maseczek. Przekażemy  je niezwłocznie. Ponadto pani skarbnik rozumie potrzebę dodatkowych wydatków i  jak zapewnia - nie będzie na takich zakupach oszczędzać – podkreślał starosta Krzysztof Szałankiewicz.
 
W dalszej części spotkania rozważano kwestie ozonowania pomieszczeń, zakupu termometrów, funkcjonowania izolatek szkolnych a także kosztów przetestowania kadry nauczycielskiej  – Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wirusem. Naszym zdaniem jest opracowanie takiej ścieżki postępowania, która będzie w naszych warunkach najlepsza i najskuteczniejsza, która - gdy pojawi się ognisko - pozwoli szybko i skutecznie zlikwidować je – podkreślała dyrektor sanepidu Wojtasińska - Żygadło. 
 
Zrobimy wszystko, aby stworzyć jak najlepsze regulaminy dla uczniów oraz procedury postępowania. Bezpieczeństwo naszej młodzieży i grona pedagogicznego było, jest i będzie dla nas priorytetem – podsumował spotkanie wicestarosta Sebastian Burdzy. 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin