Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Powiatowa komunikacja działa już pół roku i jest chwalona

Powiatowa komunikacja działa już pół roku i jest chwalona

Od 2 stycznia w Powiecie Średzkim działa komunikacja publiczna uruchomiona w ramach rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Przypominamy, wniosek Powiatu powstał w partnerstwie z czterema gminami. Koszty jego realizacji to: Powiat - 130 tys. zł, Gmina Miękinia - 21 tys. zł, Gmina Udanin - 24 tys. zł, Gmina Malczyce - 23 tys. zł, Gmina Kostomłoty - 10 tys. zł. Dotacja wojewody - 344 tys. zł.
 
Zgodnie z wnioskiem 2 stycznia uruchomiono pięć nowych linii:
- linia P1 Środa Śląska - Miękinia - Środa Śląska (długość linii 44 km, liczba przystanków - 26)
- linia P2 Damianowo - Ujazd Górny - Środa Śląska (76 km, 26 przystanków )
- linia P3 Lusina - Pichorowice - Środa Śląska (82 km, 28 przystanków)
- linia P4 Chełm - Malczyce - Środa Śląska (38,6 km, 20 przystanków)
- linia P5 Wichrów - Kostomłoty - Środa Śląska (56,4 km, 38 przystanków)
 
O ocenę mijających sześciu miesięcy zapytaliśmy Grzegorza Pierzchalskiego, etatowego członka zarządu odpowiedzialnego m.in. za powiatowe drogi i komunikację.  – Okres pandemii i państwowe obostrzenia naturalnie ograniczyły liczbę korzystających z komunikacji publicznej. Mimo to przewoźnicy, z jednym tylko wyjątkiem, przez cały ten czas wykonywali kursy zgodnie z obowiązującymi rozkładami. Bardzo nam zależy, aby w świadomości mieszkańców utrwaliło się, że te kursy są i korzystali z nich jak najliczniej. Również uczniowie w nowym roku szkolnym. Istotna informacja jest też taka, że w  czasie wakacji wszystkie linie będą kursować bez zmian – wyjaśnia Grzegorz  Pierzchalski.
 
Informuje też, że do wojewody złożono wniosek o zwiększenie kwoty dofinansowania do tegorocznych przewozów. – To zwiększy rentowność istniejących połączeń, co z kolei wpłynie na lepszą współpracę z przewoźnikami i ich gotowość do rozbudowy istniejącej  siatki połączeń w partnerskich gminach, w przyszłym roku – dodaje Pierzchalski. Ewentualne dodatkowe linie mogłaby się pojawić w gminie Kostomłoty lub Miękinia. Niemniej dokładna analiza i właściwy wniosek będą przygotowywane pod koniec roku.
 
Podsumowując, powiatowy transport zbiorowy spełnia swoją rolę. Dzięki niemu mieszkańcy są bardziej mobilni i mogą dotrzeć do pracy, sklepów, lekarzy i aptek, a uczniowie do swoich szkół.  

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin