Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Szpital w Środzie ciągle własnością syndyka

Szpital w Środzie ciągle własnością syndyka

Bez rozstrzygnięcia pozostało drugie postępowanie przetargowe odnośnie sprzedaży budynku szpitala w Środzie Śląskiej.
Oferty na zakup budynku szpitala można było składać do 13 września u syndyka PCZ S.A. w upa­dło­ści li­kwi­da­cyj­nej z sie­dzi­bą we Wro­cła­wiu - Zim­mer­mann Fi­li­piak Re­struk­tu­ry­za­cja S.A. Cena wywoławcza budynku oraz wyposażenia została obniżona w stosunku do pierwszego przetargu do 80% wartości szacunkowej tj. z niemal 8,5 mln zł netto do 6,8 mln zł. Mimo tego żaden podmiot nie wpłacił wadium i nie złożył swojej oferty. Nie uczyniły tego również władze powiatu średzkiego, które w budżecie powiatu zabezpieczyły środki na wadium umożliwiające przystąpienie do przetargu.
 
– Zależy nam bardzo na zakupie budynku szpitala oczekuje od nas tego nasza społeczność, musimy jednak przy tym zachować zdrowy rozsądek, działać rozważnie i pamiętać, że zakup budynku szpitala to początek procesu przywrócenia działalności medycznej w tym budynku. Po zakupie budynku czeka nas dokończenie remontu, zakup wyposażenia niezbędnego do profilu działalności medycznej, zatrudnienie personelu zwłaszcza medycznego i wreszcie kontraktacja świadczeń z NFZ – mówi wicestarosta Sebastian Burdzy. – Mimo wielkiej presji ze strony społeczeństwa, a w pewien sposób również burmistrza Środy Śląskiej, nie złożyliśmy oferty, gdyż zależy nam na wynegocjowaniu u syndyka jak najlepszej ceny,  dzięki której nie tylko kupimy szpital, ale również będzie nas stać na reaktywowanie jego działalności. Proszę pamiętać, że każdy kolejny przetarg to kolejne obniżenie wartości budynku o około 20% – dodaje wicestarosta.
 
Inną ważną kwestią jest kontraktacja świadczeń medycznych. Z  informacji otrzymanych od Dolnośląskiego Oddziału NFZ wynika, że konkursy na kontrakty szpitalne będą ogłoszone dopiero w 2021 roku. Nasz samorząd ma więc dwa lata, aby przygotować się do tego. W tej sytuacji opóźnienie wykupu szpitala o kolejne 2-3 miesiące i wynegocjowanie jeszcze niższej ceny o np. 1-2 mln zł wydaje się rozsądnym krokiem. Przesunięcie wykupu oznacza też więcej czasu na poszukiwania środków zewnętrznych niezbędnych do reaktywacji działalności szpitala, zakończenia jego remontu i zakup wyposażenia.
 
– W trwającej kampanii wyborczej obietnic jest bardzo wiele, ale dopiero po wyborach okaże się czy obiecane programy mające na celu poprawę sytuacji w służbie zdrowia zostaną uruchomione. My właśnie czekamy na ten dobry moment i skorzystanie z tych środków – ocenia starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz – W lokalnych mediach jest wiele informacji przekazywanych przez burmistrza Środy Śląskiej o gotowości przekazania przez Gminę 30% środków na wykup szpitala. Niestety pan burmistrz nie usiadł jeszcze z nami do stołu i nie omówił warunków tej współpracy. Gdybyśmy posłuchali burmistrza i kupili budynek w pierwszym przetargu zapłacilibyśmy za niego ponad 10 mln zł. Biorąc pod uwagę 30% wsparcia gminy to nadal byłaby kwota ponad 7 mln zł! Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jest bardzo realne, że kupimy budynek za około 4-5 mln zł i tym samym będzie nas stać na reaktywację działalności szpitala. W związku z tym proszę mieszkańców powiatu o  jeszcze trochę cierpliwości. Jak wszystko dobrze się ułoży i przystąpimy do trybu negocjacyjnego, to być może jeszcze w tym roku będziemy mieć dla państwa wyczekiwane dobre informacje – dodaje starosta Szałankiewicz.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin