Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności z powiatu

Ilustracja do informacji: Poradnik informacyjny na temat upału
01-08-2017

Poradnik informacyjny na temat upału

Według prognozy IMGW, do 5 sierpnia br. na terenie większości kraju występować będą upały (do 37 0C na południu).
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18,
Rządowe Centrum  Bezpieczeństwa opracowało poradnik informacyjny na temat upału jego skutków oraz środków ochrony z którym warto się zapoznać.
Jak upał wpływa na ludzki organizm:
                                       Temperatura powietrza
Zagrożenie życia
41 0C
Groźba udaru
39 0C
Wysychanie gruczołów potowych
38 0C
Reakcja systemu termoregulacji
35 0C
Próg upału
30 0C
 
 
 
Ilustracja do informacji:  Trening systemu wczesnego ostrzegania
31-07-2017

Trening systemu wczesnego ostrzegania

W związku z treningiem systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa dolnośląskiego, w dniu 1 sierpnia 2017 r. (wtorek) na terenie Powiatu uruchomiony zostanie akustyczny podsystem ostrzegania.
O godzinie 17.00 i wyemitowany zostanie sygnał „ ogłoszenie alarmu”. Celem treningu będzie między innymi sprawdzenie sprawności akustycznego systemu alarmowania ludności – syren elektronicznych znajdujących się na średzkim ratuszu oraz w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu.
Wyemitowanie sygnału akustycznego w czasie trwania treningu będzie jednocześnie upamiętniało 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Ilustracja do informacji: Projekt PCPR „POWIAT ŚREDZKI BEZ BARIER”
27-07-2017

Projekt PCPR „POWIAT ŚREDZKI BEZ BARIER”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śl.  zrealizowało już   I edycję Projektu pn. „POWIAT ŚREDZKI BEZ BARIER”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w której wzięło udział 30 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu średzkiego.
Celem Projektu jest aktywizacja zdrowotna, społeczna i edukacyjna osób biernych zawodowo, bezrobotnych, w wieku aktywności zawodowej.
W ramach aktywizacji zdrowotnej zrealizowano dwa wyjazdy rehabilitacyjne nad morze. Była to aktywna rehabilitacja połączona  z wypoczynkiem. Każdy wyjazd obfitował również w bogaty program integracyjno-terapeutyczny.
Aktywizacja społeczna polegała na zrealizowaniu zajęć z doradcą w zakresie praw, ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych, warsztatach stacjonarnych i wyjazdowych z psychologiem  oraz  zajęć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i integracyjnym. Były to lekcje muzealne połączone ze zwiedzaniem  wystaw w Muzeum Regionalnym w Środzie Śl. W czasie Projektu  przeprowadzono również kursy edukacyjne : komputerowy i pracownika ochrony. W kursie pracownika ochrony wzięło udział 25 osób, które uzyskały zaświadczenia potwierdzające zdobyte umiejętności. Kurs komputerowy ukończyło 5 osób uzyskując certyfikat ECDEL. Pierwsza edycja Projektu zakończyła się zajęciami o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i integracyjnym. Były to lekcje muzealne i zwiedzanie wystaw w Muzeum Regionalnym w Środzie Śl. Projekt dla pierwszej edycji zakończył się konferencja podsumowującą  w trakcie której TVP  przeprowadziła nagranie promujące działania projektowe.
Są już pierwsze efekty zatrudnieniowe, trzy osoby podjęły pracę.
Od czerwca br. trwa druga edycja Projektu dla kolejnych 30 osób niepełnosprawnych. Trwają zajęcia w zakresie aktywizacji społecznej. W sierpniu zostanie zorganizowany wyjazd rehabilitacyjny do Dziwnówka. Kolejnym działaniem będą, jak w poprzedniej edycji kursy edukacyjne.
Uczestnikom I edycji gratulujemy a obecnym życzymy wytrwałości w realizacji zadań Projektu.  
              
                                                  
Ilustracja do informacji: Sportowa integracja
11-07-2017

Sportowa integracja

Rzutami karnymi zakończył się finał II Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Amatorskich o Puchar i Nagrodę Wicestarosty Powiatu Średzkiego. Lepsi w ich egzekwowaniu okazali się zawodnicy drużyny pn. OFS Technologie.
Turniej odbył się w sobotę na orliku w Malczycach. W sportowe szranki stanęło sześć drużyn. Runda eliminacyjna odbyła się w dwóch grupach. W pierwszym półfinale spotkali się OFS i Grot Mazurowice, wynik tego pojedynku to 7:3. W drugim półfinale Orzeł Pichorowice pokonał 5:2 Gamę Ujazd Górny. Mały finał to zacięta walka pomiędzy Mazurowicami a Ujazdem, zakończono zwycięstwem 4:3 tych pierwszych. Jeszcze więcej emocji dostarczył mecz finałowy. Szala zwycięstwa przechylała się raz na stronę Pichorowic raz na rzecz OFS. W meczu padło aż  osiem bramek, a mimo to o jego wyniku musiały zadecydować rzuty karne. Lepsi w ich egzekwowaniu okazali się zawodnicy OFS.
 
– Przyjechaliśmy po zwycięstwo i wygraliśmy. Plan na dzisiaj zrealizowaliśmy więc w 100% – powiedział Irek Mazur, kierownik drużyny. Przyznał też, że zwycięska drużyna składa się głównie z pracowników zakładu OFS Technologie ze Szczepanowa i chętnie bierze udział w lokalnych turniejach, zarówno piłkarskich jak i siatkarskich.   
 
Puchary i nagrody zwycięskim drużynom oraz zawodnikom wręczyli organizatorzy turnieju - wicestarosta powiatu Grzegorz Pierzchalski oraz sołtys Malczyc Beata Witowska. Tajemniczą nagrodą, o którą walczyły drużyny była 50-litrowa beczka piwa ufundowana przez wicestarostę. – Nie wiem czy nagroda była dodatkowym motywatorem, ale i tak oglądaliśmy dzisiaj wiele emocjonujących pojedynków. Cieszę się, że dopisały drużyny, pogoda i humory. Udało się też uniknąć kontuzji. Liczę, że za rok znów się tutaj spotkamy – mówił wicestarosta Pierzchalski. Za najlepszego zawodnika turnieju uznano Patryka Zielińskiego z Pichorowic. Wśród bramkarzy na wyróżnienie i nagrodę zasłużył Wojciech Boszak grający w barwach Gamy Ujazd Górny.
Jak zapewnili zwycięzcy nagrodą podzielą się ze wszystkimi pracownikami firmy.
 
Kolejność końcowa drużyn:
I - OFS Technologie
II - Orzeł Pichorowice
III -  Grot Mazurowice
IV - Gama Ujazd Górny
V - Zajezdnia Malczyce
VI - Grom Udanin
 
Ilustracja do informacji: Stypendia dla maturzystów
10-07-2017

Stypendia dla maturzystów

Po raz piętnasty na Dolnym Śląsku maturzyści, podejmujący studia, mogą starać się o Stypendia Pomostowe. Zachęcamy tegorocznych maturzystów do składania wniosków.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Zapraszamy do Wojnowic
05-07-2017

Zapraszamy do Wojnowic

8 lipca w Zamku na Wodzie w Wojnowicach odbędzie się II Turniej Rycerski o Mizerykordię Kasztelana Wojnowickiego Zamku. Wśród atrakcji m.in. konny turniej rycerski i egzekucja rabusia. Zapraszamy w imieniu organizatorów.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Kolejne ścieżki rowerowe
30-06-2017

Kolejne ścieżki rowerowe

Ponad 1 800 tys. zł dotacji otrzyma Powiat na budowę ścieżek rowerowych na szlaku Ślężańskiej Drogi Św. Jakuba, na odcinkach Ciechów-Cesarzowice oraz Kostomłoty-Zabłoto.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Ważne dla pacjentów
30-06-2017

Ważne dla pacjentów

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 1 lipca do 30 września 2017 r. zmienia się miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej POZ dla mieszkańców powiatu średzkiego.
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Komunikat prasowy
29-06-2017

Komunikat prasowy

Informujemy, że na chwilę obecną (29 czerwca, godz. 12.00) nie ma zgody dyrektora Dolnośląskiego Oddziału NFZ na  przeniesienie kontraktu z dotychczasowego operatora tj. Polskiego Holdingu Medycznego,  prowadzącego oddział pediatryczny szpitala oraz świąteczną i nocną  opiekę zdrowotną,  na nowy podmiot, który zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowych świadczeń. 
czytaj dalej ›
Ilustracja do informacji: Sesja rady powiatu
23-06-2017

Sesja rady powiatu

Wczoraj odbyła się 35. sesja Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Krótkie obrady zdominował temat szpitala.
czytaj dalej ›
  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin