Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: 4 mln zł na Centrum Kultury Alternatywnej

4 mln zł na Centrum Kultury Alternatywnej

Wczoraj zarząd Województwa Dolnośląskiego opublikował listę rankingową projektów z zakresu rewitalizacji, które otrzymają dofinansowanie. Na trzecim miejscu znalazł się projekt Powiatu pn. „Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej”. – To wspaniała wiadomość – komentuje starosta Sebastian Burdzy.
Centrum ma powstać na ul. Wrocławskiej w byłej sali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Projekt Powiatu zakłada modernizację sali sportowej i wyposażenie jej w system składanych siedzeń, scenę, nagłośnienie, oświetlenie a także akustyczne tynki i strop. Rozbudowana zostanie również przybudówka. Obejmie ona poszerzenie budynku oraz nadbudowę piętra, co pozwoli ulokować na parterze kawiarnię z salą wystawową, pracownię komputerową, szatnię, pomieszczenia sanitarne oraz magazyn. Na piętrze zaplanowano pracownie: grafiki, rękodzieła, rzeźbiarsko-garncarską, malarską a także salę prób i studio nagrań dla zespołów muzycznych. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jednym z jego ciekawszych elementów ma być antresola spinająca całość i nadająca mu wyjątkowy charakter. 
 
Wszystko zaczęło się w  2015 roku, wtedy właśnie zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali. Spośród ośmiu propozycji za najciekawszą uznano pomysł średzkiego oddziału NSZZ Solidarność zakładający powstanie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Kiedy pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 plany zamieniono na działania. Najpierw inwestycję wpisano do Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Środa Śląska. Następnie opracowano dokumentację koncepcyjną, a na jej podstawie Program Funkcjonalno-Użytkowy. Jego przygotowaniem zajęła się pracownia projektową FORMAT z Jeleniej góry oraz specjalnie powołany zespół projektowy. – To były miesiące intensywnej i ciężkiej pracy mieliśmy pomysł i wizje, które po każdym naszym spotkaniu nabierały kształtu i konkretnych rozwiązań. W efekcie opracowaliśmy i zaakceptowaliśmy koncepcję satysfakcjonującą wszystkich członków zespołu – mówił w kwietniu w 2017 roku starosta Burdzy. Wczoraj tak komentował uchwałę zarządu: – To naprawdę wspaniała wiadomość. Projekt będzie dużym wyzwaniem. Jego wartość to blisko 5 mln zł, z czego dofinansowanie 4 mln zł. To rekordowa kwota w tym naborze, ale też i historii powiatu! Dziękuję pomysłodawcy projektu Mirosławowi Chołdzie oraz zespołowi projektowemu w składzie: Małgorzata Bogucka, Grzegorz Borowski, Jerzy Filarowski, a także Marcinowi Brzezińskiemu za merytoryczne i skuteczne przygotowanie projektu.
 
– Nasz projekt uzyskał 44 pkt. na 73 możliwych i uplasował się na 3 miejscu listy, z pośród 11 projektów złożonych w naszym obszarze interwencji. Duży wpływ na tak dobrą ocenę miały deklaracje partnerstwa ze strony gminnych instytucji kultury oraz Fundacji Kolegium Europy Wschodniej z Wojnowic. Bardzo cieszymy się z takiego rozstrzygnięcia i liczę na to, że realizacja tego projektu będzie opierać się na współpracy wszystkich instytucji kultury z naszego powiatu, co pozwoli na stworzenie wspólnej i ciekawej oferty kulturalnej dla mieszkańców – ocenia Marcin Brzeziński, kierownik wydziału promocji starostwa i architekt projektu.
 
Teraz Powiat czeka podpisanie umowy z zarządem województwa. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy i jeśli wszystko pójdzie dobrze jesienią ruszą prace budowlane.
 
Dane techniczne planowanego obiektu:
  • powierzchnia zabudowy: 462,00 m2
  • powierzchnia użytkowa: 477,20 m2
  • sala gimnastyczna: 284,00 m2
  • przybudówka: 198,20 m2
  • całkowita kubatura: 3212,00 m3

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin